Delaware Valley Science Fairs
9th Grade Winners - 2002

horizontal rule

Gold medal
Ashleigh Morris, Unami Middle School

Silver medal
Stephen Lock, Bethlehem Catholic

Bronze medal
Nghiep Huynh, Central High


Behavior & Social Sciences:
            First Place    Nghiep Huynh, Central High
            Second Place    Hayley Cush, Unami Middle School
            Third Place    Beth Stone, Pennbrook Middle School
            Honorable Mention            Katelyn Gudknecht, Unami Middle School
            Nicole Howat, Ridley High School
            Nicholas Cammarota, Central High
            Matt Kirsch, Cheltenham High School
           
Biochemistry:
            First Place            Ashleigh Morris, Unami Middle School
            Second Place    Glenna Ryer, Unami Middle School
            Third Place    Wendy Shi, Methacton High School
            Honorable Mention            Cassandra Patriarco, Parkland High School
           
Botany:
            First Place            Stephen Lock, Bethlehem Catholic
            Second Place    Allyson Penesso, Unami Middle School
            Third Place    Jordan Sarris, Penndale Middle School
            Honorable Mention            Ryan Pagano, Ridley High School
            Rizwan Sheikh, Central High
            Jessica Gibbs, Unami Middle School
            Rebecca Levy, Masterman
           
Chemistry:
            First Place    Abigail L. Williams, Indian Crest Junior High School
            Second Place            Maureen Hayes, Unami Middle School
            Third Place    Mark Fritz, Ridley High School
            Honorable Mention            Faith Ryan, Unami Middle School
            Kristen Michaels, Unami Middle School

Computer:
            First Place            Nathaniel Roth, Upper Dublin High School
            Second Place    Daniel Cunningham, Unami Middle School
            Third Place    Corey Montella, Unami Middle School
            Honorable Mention            Serena Stein, Parkland High School
           
Earth & Space Sciences:
            First Place    Matt Gelb, Unami Middle School
            Second Place    John Ciotola, Unami Middle School
            Third Place    Puja Desai, Penndale Middle School
            Honorable Mention            Alison Pennoyer, Easton Area High School
           
Engineering:
            First Place    Maria Rozploch, Villa Joseph Marie
            Second Place    Kevin Overholt, Unami Middle School
            Third Place    Jr., Danny Scotton, Burlington Township High (Youth Achievers' Committ
            Honorable Mention            Steven Heilman, Pennbrook Middle School
           
Environmental:
            First Place    Boris Zinshteyn, Central High
            Second Place    Nancy Connors, St. Basil Academy
            Third Place    Laura Sestokas, Academy of Notre Dame de Namur
            Honorable Mention            Kelsey Gibbons, Parkland High School
            Paige Harris, Unami Middle School
            Rayhan Blankinship, Springside School
           
Mathematics:
            First Place    Monjir Bakshi, Pennbrook Middle School
            Second Place            Elizabeth Szylejka, Villa Joseph Marie
            Third Place    Jeremy Collins, Collins Place Home School
            Honorable Mention            Andrew Histand, Unami Middle School

Medicine & Health:
            First Place    Ellen Pitman, Unami Middle School
            Second Place    Shloka Joshi, Penndale Middle School
            Third Place    Nicole Forcine, Forcine Homeschool
            Honorable Mention            Seneca Smith, Unami Middle School
           
Microbiology:
            First Place            Stephanie Butikis, Unami Middle School
            Second Place    Matt Ball, Abington Friends School
            Third Place    Eliza Mitchell, Unami Middle School
            Honorable Mention            Jill Smith, Unami Middle School
           
Physics:
            First Place    Shiyang Cao, Parkland High School
            Second Place            Brandon Shulman, Holland Jr. High-Council Rock
            Third Place    Jessica Olli, Girls' High
            Honorable Mention            Kyle McIntyre, Unami Middle School
            Nikolas Keller, Unami Middle School
           
Zoology:
            First Place    Shane Walker, Central High
            Second Place    Kelsey Heinze, Springside School
            Third Place    Matt Breinich, Unami Middle School
            Honorable Mention            Andrew Cheng, Germantown Academy - High School
            Mary Lyon Train, Springside School