Delaware Valley Science Fairs
6-8th Grade Winners - 2002

horizontal rule

Gold medal
Benjamin Bergey, Penn View Christian School

Silver medal
Nupur Shridhar, Great Valley Middle School

Bronze medal
Kip Corwin, Abington Junior High School


Behavior & Social Sciences:
            First Place    Josh Fried, Germantown Academy - High School
            Second Place            Domenic Bonanni, St. Bernadette of Lourdes
            Third Place    Emily Thudium, Indian Valley Middle School
            Honorable Mention            Jennifer Schafer, Unami Middle School
            Timothy Helbig, Gateway Regional Middle School
            Leslie Ryan, Arthur Rann Elementary School
            Kevin McKenna, St. Kevin School
            Emily Roller, Phillipsburg Christian Academy
            Shenice Hutchinson, Springer Middle School
            Jenny Gerson, Engle Middle School
            Kate Safin, Quinton Township
            Rosemary Sincavage, St. Mary Magdalen
           
Biochemistry:
            First Place            Benjamin Siegl, Germantown Academy - High School
            Second Place            MaryRose Gawbill, St. Kevin School
            Third Place    Amy Schwarzl, Baldi
            Honorable Mention            Melissa Moritz, St. Kevin School
            George Makin, St. Gabriel's School
            Lavonda Kulp, Penn View Christian School
            Stephanie Dibble, Alloway Township
            Winnie Ma, Penn View Christian School
            Michael Riley, Pennsville Middle
            Linda Kang, South Brandywine Middle School
           
Botany:
            First Place    Kim Romesser, Patton Middle School
            Second Place    Ben Leonberg, William Allen Middle School
            Third Place    Kaitlyn DeStefano, St. Mary Magdalen
            Honorable Mention            Jason Flamendorf, Manalapan-Englishtown Middle School
            Gabriel Savit, Savit Homeschool
           
Chemistry:
            First Place    Eric Outterson, Arcola Intermediate School
            Second Place    Ciara Figliuolo, Arcola Intermediate School
            Third Place    Nicole Perkins, Unami Middle School
            Honorable Mention            Jamie Zane Wright, Wright Homeschool
            Richard Lynch, Fountain Woods (Youth Achievers' Committee)
            Rohit Sharma, Manalapan-Englishtown Middle School
            Meghan Barber, Bancroft Academy
            Tao Zeng, Unami Middle School
           
Computer:
            First Place    Nupur Shridhar, Great Valley Middle School
            Second Place    Heather Lowe, Pennsville Middle
            Third Place            Christopher Rorke, Toms River Intermediate East
            Honorable Mention            Abbe Horswill, Germantown Academy - High School
            Stephen McGill, St. Anastasia
            Matthew Panariel
lo, Manalapan-Englishtown Middle School
            Ameya Velingker, Shawnee Intermediate School
            Allison Macia, O. J. Roberts Middle School

Consumer Science:
            First Place    Kelly Saurman, Abington Junior High School
            Second Place    Sophia Yong, St. Kevin School
            Third Place    Austin Harrison, Towle Institute
            Honorable Mention            Julia Zvenigorodsky, Baldi
            Kate Wagner, Saint Agnes - Sacred Heart
            Emily Lovelidge, Gwynedd-Mercy Academy Elementary Division
            John Haefner, Arcola Intermediate School

Earth & Space Sciences:
            First Place    Laura Seeholzer, Abington Junior High School
            Second Place    Megan Kerr, St. Joseph School
            Third Place    Brian Walter, Sacred Heart School (Bath)
            Honorable Mention            Aliyah Emas, Woodrow Wilson
            Jessica Dunow, Challenger School
            Martin Ducos, Lehigh Elementary School
            Nicholas Cavarocchi, Drexel Hill School of the Holy Child
            Christine Clampffer, Woodrow Wilson
            Nicole Marchetto, Rosemont School of the Holy Child
            Collin Sewell, Arcola Intermediate School
           
Engineering:
            First Place    Richard Lin, Manalapan-Englishtown Middle School
            Second Place            Zachary Tuthill, Mannington Township
            Third Place    Peter Glowa, Drexel Hill School of the Holy Child
            Honorable Mention            John Di Ferdinando, Penn View Christian School
            William McGill, St. Anastasia
            Dan Stauffer, Arcola Intermediate School
            Andrew Marion, St. Agnes School
            Scott Holbert, Unami Middle School

Environmental:
            First Place    Sarah Genter, The Pilgrim Academy
            Second Place    Joshua Hoffman, Hoffman Academy
            Third Place    Fan Xie, Unami Middle School
            Honorable Mention            Mariel Harvey, Springer Middle School
            Caitlin Kennedy, Crest Memorial School
            Andrew Conrad, Unami Middle School
            Saiontoni Sarkar, Valley Forge Middle School
            Mary Torello, Engle Middle School
            Joseph Plaksin, Log College Middle School
            Andrew Matas, St. Aloysius Academy
            Christopher Brown, Penn View Christian School
            Nicholas Gidosh, Whitehall-Coplay Middle School
            Daniel Zinshteyn, Baldi
           
Mathematics:
            First Place    Keith Shusterman, Unami Middle School
            Second Place    Mary Regina Boland, Florence School
            Third Place    Tony Tao, Valley Forge Middle School
            Honorable Mention            Christina Braccio, Penn View Christian School
            Eileen Ke, Germantown Academy - High School
            Brian Barnette, St. Agnes School
            Robert Spellman, St. Kevin School
            Kerry Scrocca, St. Agnes School
            Justin Sheppard, Pennsville Middle  

Medicine & Health:
            First Place    Daniel Lang, Independence Homes School
            Second Place    Sarah Mousa, Engle Middle School
            Third Place    Adam Mousa, Engle Middle School
            Honorable Mention            Michael Quien, William Allen Middle School
            Sanjana Bhatia, Unami Middle School
            Ashley Ziegler, Crest Memorial School
            Andrew Varrenti, St. Agnes School
            Erin Roberts, Shawnee Intermediate School
            Tori Chu, Towle Institute
            Kevin Duong, Bancroft Academy
            Douglas Grzeczkowski, St. Mary Magdalen
            Ariel Bradley, The Jefferson School
           
Microbiology:
            First Place    Kyle Caputo, Manalapan-Englishtown Middle School
            Second Place    John Maloy, Crest Memorial School
            Third Place    Shaila Chempakaseril, Baldi
            Honorable Mention            Solomon David, Baldi
            Megan Krause, Shawnee Intermediate School
            Amy Histand, Penn View Christian School
            Mamatha Chary, MYA
           
Physics:
            First Place    Kip Corwin, Abington Junior High School
            Second Place    Jennifer Feldman, Baldi
            Third Place    Zev Chonoles, Great Valley Middle School
            Honorable Mention            Kelsey Heiner, St. Joseph the Worker
            Jeana Kolson, Ridley Middle School
            David C. Specca, Springfield Township School
            Sarah Schaeffer, William Davies Middle School
            Stephanie Kurtz, St. Joseph School
            Chris Stern, Abington Junior High School
            Caleb Swieson, Swieson Homeschool
            Paul Cleveland, Patton Middle School

Zoology:
            First Place            Benjamin Bergey, Penn View Christian School
            Second Place    Roy Gross, Penndale Middle School
            Third Place    Jack McGavick, Lenape Middle School
            Honorable Mention            Nyssa Romine, Patton Middle School
            Haley Wallace, Unami Middle School
            Paul Worgess, Worgess Homeschool
            Gregory Olson, Abington Junior High School
            Samantha McLeod, Galloway Township Middle School