Delaware Valley Science Fairs
12th Grade Winners - 2002

horizontal rule

Gold medal
Ahmed Mousa, Avon Grove High School

Silver medal
Jyothi Chandra, Central High

Bronze medal
Sheel Ganatra, Charter School of Wilmington


Behavior & Social Sciences:
            First Place            Maryellen Guinan, The Agnes Irwin School
            Second Place    David Koch, Central High
            Third Place    Lindsey Kuperstein, Abington Friends School
            Honorable Mention            Bopha Thach, Brimm Medical Arts High School

Biochemistry:
            First Place    Matt Berk, Germantown Academy - High School
            Second Place    Priya Thomas, Bensalem High School
            Third Place    Angela Au, Upper Dublin High School
            Honorable Mention            Amity Quinn, Central High

Botany:
            First Place            Stephanie Lyons, Lincoln
            Second Place    Kakia Moto, Brimm Medical Arts High School
            Third Place    Sara Beltz, Germantown Academy - High School
            Honorable Mention            Erin Wells, Cherokee High School

Chemistry:
            First Place            Domenico Zaffora, Woodbridge High School
            Second Place    Sonia Shah, Upper Dublin High School
            Third Place    Allyson Moultrie, Carver
            Honorable Mention            Haydee Nunez, Brimm Medical Arts High School

Computer:
            First Place    Greg Dickinson, The Pilgrim Academy
            Second Place    Michael LaSorda, Methacton High School
            Third Place    Anand Vankawala, Germantown Academy - High School
            Honorable Mention            Ekaterina Mirochnik, George Washington

Earth & Space Sciences:
            First Place    Ericka Rush, Lincoln

Engineering:
            First Place    Joe Calamia, Central Bucks High School West
            Second Place    Jennifer Fetter, Lacey Township High School
            Third Place            Stephanie Moyerman, Central High
            Honorable Mention            Benjamin Roth, Abington Friends School

Environmental:
            First Place    Laura Scorr, Abington Friends School
            Second Place    Carrie Daniel, Cape Henlopen High School

Mathematics:
            First Place    Sheel Ganatra, Charter School of Wilmington
            Second Place            Alexandria Ovetsky, Central High
            Third Place            Ransom Poythress, Cheltenham High School
            Honorable Mention            Jonathan Reuther, Cornerstone Christian Academy

Medicine & Health:
            First Place    Ahmed Mousa, Avon Grove High School
            Second Place    Manju Mathew, Bensalem High School
            Third Place    Jin Suk Kim, Upper Dublin High School
            Honorable Mention            Garrett Haney, Central High

Microbiology:
            First Place    Jyothi Chandra, Central High
            Second Place    Jennifer Harding, Central Bucks High School West

Physics:
            First Place    Lucy Jacobson, Central Bucks High School West
            Second Place    Jian Li, Central High
            Third Place    Paul Hermany, Germantown Academy - High School

Zoology:
            First Place    Anh Dao, Central High
            Second Place    Jessica Prince, Germantown Academy - High School
            Third Place    Janell Jones, Brimm Medical Arts High School