Delaware Valley Science Fairs
11th Grade Winners - 2002

horizontal rule

Gold medal
Jonathan Kreamer, Central High

Silver medal
Stuart Anderson, Emmaus High School

Bronze medal
Lisa DeObaldia, Moorestown High School


Behavior & Social Sciences:
            First Place    Tamara Slenn, Ridley High School
            Second Place    J. Krystal Sandilos, Upper Dublin High School
            Third Place    Emily Mattes, Germantown Academy - High School
            Honorable Mention            Kiah Williams, Masterman
            Michelle Cantor, Bensalem High School

Biochemistry:
            First Place    Rejani Chacko, Central High
            Second Place            Alexandra Manion, Abington Friends School
            Third Place    Jennifer Luzak, Cape Henlopen High School

Botany:
            First Place    Asha Matthews, Bensalem High School
            Second Place    Esther Pak, Cheltenham High School
            Third Place    Elissa Olin, Cheltenham High School

Chemistry:
            First Place    Emily L. Williams, Souderton Area High School
            Second Place            Veronica Quintana, Brimm Medical Arts High School
            Third Place    Feba George, Northeast High School
            Honorable Mention            Heng Tang, Masterman
           
Computer:
            First Place    Ryan Tarpine, Charter School of Wilmington
            Second Place    Sasha Rush, Cheltenham High School
            Third Place            Andrew Sternberg, Neshaminy High School

Earth & Space Sciences:
            First Place    Stuart Anderson, Emmaus High School
            Second Place    Samira Farouk, Cherry Hill High School East
            Third Place    Victoria Cangelosi, Central Bucks High School West
           
Engineering:
            First Place    Jason Collins, Collins Place Home School
            Second Place            Matthew Skidmore, Central Bucks High School West
            Third Place            Andrew Muth, North Penn High School
            Honorable Mention            Eric Steigelman, Germantown Academy - High School
            Liat Berdugo, Cheltenham High School
            Douglas Heifner, Central Bucks High School West
           
Environmental:
            First Place    Akhila Vasthare, Cherry Hill High School East
            Second Place    Amy Rosen, Germantown Academy - High School
            Third Place    Lauren Silio, Merion Mercy Academy
            Honorable Mention            Kathleen Vaccaro, St. Basil Academy
            Tiauna KcKnight, Northeast High School
            Jacob Donaldson, Laurel Ridge Academy
           
Mathematics:
            First Place            Jonathan Kreamer, Central High
            Second Place    Hersh Sagreiya, Upper Dublin High School
            Third Place    Max Jacobson, Central Bucks High School West
            Honorable Mention            Joseph Strom, Souderton Area High School
           
Medicine & Health:
            First Place            Kathyrn Crump, Unknown School
            Second Place    Julia Cohen, Cheltenham High School
            Third Place            Timothy Best, Bensalem High School
            Honorable Mention            Chirag Patel, Upper Dublin High School

Microbiology:
            First Place    Lisa DeObaldia, Moorestown High School
            Second Place    Dustin Paul, Central High
            Third Place    Merritt Edlind, Springfield Township High School
            Honorable Mention            Neeru Peri, Cape Henlopen High School
            Neil Wijetunga, Upper Dublin High School
           
Physics:
            First Place    Justyna Mach, Upper Dublin High School
            Second Place            Oludamini Ogunnaike, Charter School of Wilmington
            Third Place    Alon Hafri, Cheltenham High School
            Honorable Mention            Craig Tieman, Delran High School
            Josh Hahn, Unknown School
           
Zoology:
            First Place    Lisa Dimond, Cherokee High School
            Second Place    Amisha Shah, George Washington
            Third Place    Joanna Brucker, Cheltenham High School